Využite internet pri učení sa jazykov

Autor Marián Kohn (Kurzy angličtiny pre firmy v Bratislave alebo online)

Či sa nám to páči alebo nie, žijeme v informačnej dobe a v dobe internetu. Internet je prostriedok, ktorý sa dá využiť (okrem iného) na to, aby sme sa mohli vzdelávať. Hoci žijeme v uponáhľanej dobe a nie každý z nás má čas, či peniaze na to, aby si zaplatil kurz v jazykovej škole, internet nám ponúka alternatívne možnosti vzdelávania sa aké kedysi boli len akousi sci-fi vidinou, no dnes sú reálnou možnosťou. Takže teraz sa s Vami podelím o niekoľko zaujímavých metód a webstránok, ktoré sám využívam na (nielen) jazykové vzdelávanie.

Wikipédia

Verím, že so stránkou Wikipédia ste sa už stretli. Je to vlastne internetová otvorená encyklopédia. Prečo otvorená? Lebo ktokoľvek, vrátane Vás, môže do nej pridať článok na akúkoľvek tému, ktorá Vás zaujíma alebo upraviť, či doplniť už existujúci článok.

A teraz, ako sa dá Wikipédia využiť na štúdium jazykov? Nuž, možno priamo na štúdium gramatiky jazyka asi ani veľmi nie, ale na rozširovanie slovnej zásoby je táto stránka priam stvorená. Iste ste si všimli, že veľa článkov, ktoré na Wikipédii možno nájsť, má niekoľko jazykových verzií. Komunita okolo tohto webu totiž články nielen pridáva, ale aj prekladá, a tak články s rovnakým obsahom v rôznych jazykoch sa prepoja odkazmi a stávajú sa tak perfektným nástrojom na rozširovanie slovnej zásoby. Ak Vás trebárs zaujíma samotný fenomén internetu, na anglickej stránke o internete sa dočítate to, čo na slovenskej a ešte aj čosi viac. Ak sa Vám štandardná anglická stránka zdá byť príliš obšírna a nezrozumiteľná, môžete si o internete prečítať na stránke so zjednodušenou angličtinou (Simple English). Samozrejme článok na Vašu obľúbenú tému si môžete prečítať aj v inom jazyku, ak sa nachádza na Wikipédii, alebo ho môžete sami pridať. Na stránke citáty si môžete prečítať čo kto povedal na danú tému. Ak máte aj iné tipy ako sa dá Wikipédia využiť pri osvojovaní si cudzieho jazyka, napíšte ich prosím do komentárov.

Euronews.com

Euronews.com je webový portál satelitnej televíznej stanice Euronews, ktorá vysiela v niekoľkých jazykoch súčasne. Ich web je takisto viacjazyčný. Najväčší prínos tejto stránky pre náš účel (zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku) je fakt, že ku každej videoreportáži, ktorá je zverejnená na tejto stránke je pripojený aj jej textový prepis. Čiže čitateľ/divák má možnosť si správu nielen vypočuť, ale aj prečítať, a tak si overiť, či dobre rozumel a ak nerozumel, môže si neznáme/nové slovičko pohodlne vyhľadať v on-line slovníku alebo v klasickom knižnom slovníku. Zároveň, keďže je stránka viacjazyčná, si tú istú reportáž môžete prečítať a vypočuť nielen v angličtine, ale aj francúzštine, nemčine, ruštine, či poľštine, ktorá je našej milej materčine najbližšia.

Bibleserver.com

Bezohľadu na to, aký máte postoj k viere v Boha, iste uznáte, že Biblia patrí medzi najčítanejšie, najrozšírenejšie, najprekladanejšie, najviac vydávané a tlačené knihy na svete. Vďaka serveru Bibleserver.com si túto Knihu kníh môžete čítať nielen v jednotlivých jazykoch paralelne, ale tiež porovnávať napríklad katolícky s ekumenickým prekladom v slovenčine. Môžete si tak čítať ten istý text vo viacerých jazykoch a okrem toho, že nasýtite svoj hlad po znalostiach jazykov, nasýtite aj dušu duchovným pokrmom – Božím Slovom.

Ak sa Vám dnešný môj článok páčil, alebo by ste ho chceli o niečo doplniť, či opraviť, napíšte svoje ohlasy do komentárov pod článkom.

Chcem vedieť po anglicky!

Pozrite si tiež


Marián Kohn, lektor angličtiny, bloger a autor podcastuVolám sa Marián Kohn a mám viac ako 10 rokov skúseností s výučbou angličtiny cez internet.
Mojimi kurzmi už prešli stovky klientov a rád aj vám pomôžem prekonať úskalia štúdia anglického jazyka.Máte záujem o moje kurzy?
Kontaktujte ma

Preferujem komunikáciu mailom: info@profilektor.sk
Môžete mi aj zavolať alebo poslať SMS: 0902 204 754 (Používam aj Whatsapp.)
(Počas hodín telefón nedvíham. Ak si nájdem zmeškaný hovor, zavolám Vám späť po skončení hodiny.)


Napísať mi môžete aj cez tento formulár


  Fakturačné údaje

  (Adresa slúži len na písomný styk.)

  Marián Kohn
  Kukučínova 8,
  831 03 Bratislava
  • IČO: 47 64 34 55
  • DIČ: 10 77 16 06 12
  • Nie som platca DPH!
  • Bankové spojenie: Tatra banka – 261 901 5715, kód banky 1100.
  • IBAN: SK9811000000002619015715
  • Swift Code: TATR SK BX

  Podnikateľský subjekt je fyzická osoba zapísaná v Živnostenskom registri SR.